adó egy százalék felajánlás
2024.04.17. - Rudolf

Kis AIDS-kronológia

Kis AIDS-kronológia
Nem tudjuk, hogy a '70-es évekig hányan kapták meg az AIDS-vírust és azt sem, hogy honnan származik. "A kezdeti idõszakot a csend jellemezte, mivel a HIV vírus még ismeretlen volt, és a betegségnek nem voltak szembetûnõ jelei. Különbözõ tanulmányok szerint 1980-ra az AIDS már Azsia kivételével minden kontinensen megjelent és 100-300 000 embert fertõzött meg."
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

1981.
A Kaposi Szarkóma egy leginkább idõseknél elõforduló jóindulatú daganat. Márciusban viszont 8 fiatal, New York-i homoszexuális férfinál diagnosztizálják. Ugyanakkor növekedik a PCP-ben (Polyarthritis chronica progressiva, Idült sokizületi gyulladás) szenvedõk száma Kaliforniában, New Yorkban és késõbb Atlantában is. Júniusban a CDC (Centers for Disease Control and Prenvention-az amerikai Egészségügyi Minisztérium járványügyi központja) közleményt ad ki a PCP megjelenésérõl 5 fiatal Los Angeles-i emberben, de az okokról nem szól. Sokan ezt a jelentést nevezik az AIDS kezdetének, de helyesebb lenne az AIDS-tudatosság kezdetének nevezni. Mivel szinte semmit sem tudnak a betegség terjedésérõl, nagyon félnek a fertõzéstõl. Sok téves információ is szárnyra kap: "Dr. Curran szerint a heteroszexuálisok nincsenek veszélyben, mivel eddig még csak a homoszexuálisok között jelent meg a fertõzés" - írta akkoriban a New York Times. Még abban az évben megjelenik a PCP a kábítószeresek körében és Angliában is.

1982.
A betegségnek még mindig nincs saját neve, különbözõ csoportok különbözõ neveken emlegetik. Egy újság "melegekkel összefüggõ immunhiányos betegség"-nek (gay-related immune deficiency), egy másik pedig "meleg rák"-nak (gay cancer) nevezte. Ez év augusztusában használják elõször az AIDS nevet a szerzett immunhiányos szindróma (Acquired Immune Deficiency Syndrome) rövidítéseként. December 20-án egy 20 hónapos csecsemõ, aki többször is vérátömlesztést kapott, meghal AIDS-hez hasonló tünetekkel. "Az érdeklõdés akkor fordult igazán a betegség felé, amikor gyerekeknél és vérátömlesztéseseknél is megjelent. Addig csak a homokosok járványának tartották..." (Harold Jaffe a Newsweekben)

1983.
Angliában aggódnak a vértartalékok miatt, melyeket az újságok "gyilkos vér"- ként (killerblood) emlegetnek. A média is egyre többet foglalkozik az AIDS-szel, amit néhány újság "meleg pestis"-nek (gay plague) nevez. Októberben az Egészségügyi Világszervezet is foglalkozik a jelenséggel.

1984.
Margaret Heckler, amerikai egészségügyi miniszter bejelenti, hogy megtalálták az AIDS-et okozó vírust és reméli, hogy két éven belül kereskedelmi forgalomba kerülhet az AIDS-teszt. San Franciscóban bezárnak a melegek számára fenntartott fürdõk és privát szexklubok. Az év végére 7699 fertõzöttet és 3665 halottat regisztrálnak Amerikában, 762 fertõzöttet Európában.

1985.
Áprilisban nemzetközi konferenciát tartanak a témáról Atlantában. Az angol bulvárlapok a vérzékenyeket "ártatlan áldozatok"-nak titulálják, viszont a drogosok és melegek a bulvársajtó szerint csak magukat okolhatják. Az AIDS-tõl félve a tûzoltók megtagadják a szájon át lélegeztetést. Amerikában a HIV-vírusos vérzékeny gyerekeket nem engedik iskolába járni. Október 3-án meghal Rock Hudson színész, a betegség elsõ híres áldozna. A vírus Kínában is megjelenik. Több mint 20000 esetet jelentenek az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO), ebbõl legalább 15000 Amerikában jelenik meg.

1986.
Az elsõ felvilágosító kampány megjelenik Angliában. Az USA kormányzata elõször vádol meg egy munkaadót azzal, hogy diszkriminált egy AIDS-est. Szeptemberben áttörés történik a betegek gyógyszeres kezelését illetõen, felfedezték, hogy az azido-thimidin (AZT) nevû gyógyszer - amit a rák kezelésére fejlesztettek ki, de hatástalan volt - lassítja az AIDS-vírus támadását.

1987.
Reagan elnök beszédet tart az AIDS-rõl, támogatja a felvilágosítást, abban az esetben, ha önmegtartóztatást tanácsolnak a gyerekeknek. Angliában Diana hercegnõ AIDS-esekkel foglalkozó kórházat alapít és kesztyû nélkül ráz kezet a fertõzöttekkel, s ezzel nyilvánosan is bizonyítja, hogy bõrön keresztül nem terjed a kór. Közegészségügyi okokból a fertõzötteket kitilthatják az Egyesült Államokból. Októberben az ENSZ is tárgyal a betegségrõl.

1988.
148 ország egészségügy-minisztere gyûlt össze Londonban, hogy tárgyaljanak a megelõzési lehetõségekrõl, itt jelentik be, hogy december 1-jét kinevezik az AIDS világnapjává. Megnyílik az elsõ hivatalos tûosztó állomás New Yorkban, majd San Franciscóban, de a Kongresszus ezt anyagilag nem támogatja.

1989.
Márciusig 145 országból 142000 beteget regisztrálnak az Egészségügyi Világszervezetnél, de a szervezet szerint ennél még több eset van, legalább 400000 világszerte.

1990.
Kiderült, hogy több romániai kórházban és árvaházban HIV-fertõzöttek a gyerekek, az injekciós tûk többszöri felhasználása és vérátömlesztések miatt. A WHO szerint Kelet-Európa lehet az új veszélyzóna. A 6. Nemzetközi AIDS konferenciát sokan bojkottálják a betegeket kitiltó törvény miatt, ami ma is érvényben van, ezért nem is tartanak Amerikában több konferenciát.

1991.
Magic Johnson, amerikai profi kosárlabdázó bejelenti, hogy HIV pozitív és az orvosai tanácsára befejezi a sportolást. Hírnevét arra szeretné használni, hogy tájékoztassa a fiatalokat a betegségrõl. Néhány héttel késõbb Freddy Mercury is bejelenti, hogy AIDS-es. Franciaországban a vérátömlesztés útján megfertõzõdött emberek beperlik a vérátömlesztõ állomásokat. A piros szalg a fertõzöttek támogatásának szimbóluma lett.

1992.
A Nemzetközi konferenciát Amszterdamban tartják.

1993.
December elsején a Benetton és az ACT UP szervezet egy 22 méter magas és 3,5 méter széles óvszert húz a párizsi obeliszkre a biztonságos szexet propagálandó.

1994.
Februárban Derek Jarman filmrendezõ elhunyt AIDS- ben. Márciusban Tom Hanks Oscar-díjat kap a Philadelphia címû film fõszerepéért, amelyben egy AIDS beteget alakított. Októberben az orosz Duma kötelezõvé teszi minden Oroszországba érkezõ külföldi állampolgár számára az AIDS tesztet.

1995.
A CDC bejelenti, hogy Amerikában a 25-44 évesek többsége AIDS-be hal bele. A Fokvárosban tartott konferencián a dél-afrikai egészségügyi minisztérium közli, hogy az ország lakosságának 2,1 %-a HIV pozitív.

1996.
Az amerikai Food and Drug Administration (Élelmiszer- ér Gyógyszerhatóság, FDA) elõállított egy olyan eszközt, amellyel otthon is el lehet végezni a HIV-tesztet. A HIV-pozitívok egészségi állapota rohamosan javul a különféle gyógyszerek kombinálása hatására. Sokukat még a kórházból is hazaengedik, ezt a jelenséget "Lázár-szindrómaként" kezdik emlegetni. Kelet-Európában, Kambodzsában, Kínában viszont újabb járványok törnek ki.

1997.
A vírus megjelenése óta elõször, csökken a halálozások száma Amerikában, fõleg New Yorkban. A CDC bejelenti, hogy a csókolózás során is el lehet kapni a vírust abban az esetben, ha valakinek sebes a szájürege. Világszerte kb. 2,3 millió ember halt meg AIDS-ben, 50%-kal több az elõzõ évhez képest.

1998.
Néhány HIV-pozitív ember visszatérhet dolgozni a kombinált gyógyszer-terápia eredményeképp, de sokuknál komoly mellékhatások jelentkeznek. Dél-Afrikában szomszédai halálra verik Gugu Dlamini AIDS-aktivistát, miután a tv képernyõjén is vállalta betegségét.

1999.
Dél-Afrikán nemierõszak-hullám söpör végig, mivel elterjedt az a hiedelem, hogy ha valaki egy szûzlánnyal közösül, kigyógyul az AIDS-bõl. Szeptemberig Moszkvában háromszor annyi fertõzést jelentenek, mint az azt megelõzõ években összesen. Kínában bemutatják az elsõ óvszerreklámot a szexuális úton terjedõ betegségek megelõzésére. Röviddel az elsõ sugárzás után be is tiltják. Becslések szerint kb. 33 millió HIV-fertõzött él világszerte.

2000.
Az izraeli énekesnõ, Ofra Haza AIDS-szel összefüggõ komplikációk miatt meghal.

2001.
Kofi Annan arra kéri az országokat, hogy adományozzanak legalább 10 milliárd dollárt egy világszerte terjesztett felvilágosító kampányra. Amerika csak 200 milliót ad, összesen 1,6 milliárd gyûlik össze.

2002.
Ukrajna az elsõ olyan európai ország, ami lakosságának 1% HIV-fertõzött. Egy tanulmány szerint az amerikaiak 50%-a még mindig azt hiszi, hogy érintés útján is terjed a vírus. A Szezám utca dél-afrikai változatában megjelenik a Kami nevû HIV-pozitív karakter.

2003.
Alfonso Lopez Trujillo, a Vatikán bíborosa kijelenteti, hogy az óvszer nem biztonságos és nem véd meg a HIV-vírus ellen. Becslések szerint az év minden napján 14000 ember fertõzõdik meg és megközelítõleg 40 millió AIDS-es és HIV-fertõzött él világszerte.

2004.
A riói karneválon 10 millió ingyen óvszert osztottak szét. Bár Amerikában a pornószínészeket rendszeresen ellenõrzik, õket is elérte a járvány: öten HIV-pozitívnak bizonyultak. Egy Tájföldön élõ német férfit azzal vádolnak, hogy szándékosan fertõzött meg HIV vírussal közel 500 nõt.

Kéri Adrienn