adó egy százalék felajánlás
2024.04.24. - György

AIDS, drog, prostitúció - kilátástalan helyzetben Afrika és Ázsia

AIDS, drog, prostitúció - kilátástalan helyzetben Afrika és Ázsia
Afrikában idén 3,2 millióan fertõzõdtek meg a szerzett immunhiányos betegség vírusával és 2,4 millióan haltak meg a betegségben.

Afrikát sújtja leginkább az AIDS a világon: itt él az összes vírushordozó és az AIDS-betegek kétharmada. Ázsiában, ahol idén 8,3 millió fertõzöttet és beteget tartottak nyilván, a prostitúció, a kábítószer és a tudatlanság a betegség melegágya - derül ki az AIDS elleni küzdelmet összehangoló ENSZ-ügynökség (UNAIDS) hétfõn közzétett jelentésébõl.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%


Afrikában idén 3,2 millióan fertõzõdtek meg a szerzett immunhiányos betegség vírusával és 2,4 millióan haltak meg a betegségben.

Fekete-Afrikában csupán a világ népességének alig több mint 10 százaléka él, de ebben a térségben lakik a HIV-vírushordozók 60 százaléka, azaz a világszerte nyilvántartott 40,5 millió fertõzöttbõl 25,8 millió. A 17,5 millió AIDS-es nõ közül 13,5 millió afrikai. Az AIDS miatt növekszik az 5 év alatti gyermekek halandósága is: míg 1999-ben ez az arány 2 százalék, 2003-ban már 6,5 százalék volt.

Becslések szerint Kenyában, Ugandában és Zimbabwében országos szinten csökken a fertõzött felnõttek aránya, de Afrika déli részén - Angola kivételével - továbbra is igen magas a fertõzések száma. A Dél-afrikai Köztársaságban, ahol igen kiterjedt a járvány, továbbra sem sikerült megfékezni a XX. század pestisének is nevezett betegséget: a 15 évnél idõsebb korosztály körében igen magas a halálozási arányszám, amely 1997 és 2002 között 62 százalékkal nõtt.

Botswanában, Lesothóban, Namíbiában és Szváziföldön a terhes nõk körében a fertõzöttek aránya gyakran meghaladja a 30 százalékot.

A betegek többsége továbbra sem jut kezeléshez

Ázsiában, ahol a világ három legnépesebb országa - Kína, India és Indonézia - található, a védekezés nélküli nemi élet, a kábítószer és a tudatlanság robbanásveszélyes elegyet alkot, amely veszélyesen növeli az AIDS-járványt. Ázsiában, ahol a injekcióval beadott kábítószer a járvány legfontosabb kiváltó oka, idén mintegy 520 ezren haltak meg a betegségben és 1,1 millió lakos fertõzõdött meg.

Kínában, ahol fõként az ország déli és keleti részében összesen 31 tartományban regisztráltak AIDS-megbetegedéseket, a legsúlyosabb gócok a lakosság egyes csoportjaival - a kábítószeres injekciót használókkal, a szexiparból élõkkel, egykori véradókkal és partnereikkel - hozhatók összefüggésbe. Kínában 2003-ban 840 ezer HIV-fertõzöttet tartottak nyilván, számuk 2010-re megfelelõ óvintézkedések híján elérheti a 10 milliót.

Indiában, ahol 2003-ban becslések szerint 5,1 millió AIDS-es élt, a vírus az ország déli részén fõként a védekezés nélküli nemi élet, az északkeleti részében pedig a fertõzött injekciós tûk révén terjed leginkább. Az új fertõzöttek jelentõs része férjes asszony, akinek prostituáltakat látogató férje hurcolja haza a kórokozót.

Indonézia a UNAIDS szerint karnyújtásnyira van egy súlyos járványtól, fõként a kábítószeres injekciók miatt. Pakisztánban a prostituáltak több mint egynegyede soha nem hallott az AIDS-rõl, s ugyannyian nem tudják, hogy használt injekciós tûk révén is terjed a vírus.

A betegek többsége továbbra sem jut kezeléshez: Afrikában átlagosan csak minden 10., Ázsiában pedig minden 7. beteg kapja meg a szükséges kezelést - közölte Michel Sidibé, a UNAIDS segítségnyújtási igazgatója, aki szerint a növekvõ különbség nemcsak az Észak-Dél problémával kapcsolatos, mivel a tehetõs országokban is egyre több a magára hagyatott beteg.

A jelentés szerint 2005-ben 250 ezer-350 ezer emberéletet sikerült megmentetni azzal, hogy többen részesültek gyógykezelésben, mint korábban.