Aids, HIV, HPV, szifilisz, chlamydia, herpesz, hepatitis, gonorrhoea, trichomoniasis... Amikor a szexuális úton terjedő betegségek kerülnek szóba, sokunk bezárkózik. Hogy miért? Mert félünk tőlük, vagy mert már volt benne részünk, de inkább hallgatnánk róla, vagy csupán azért, mert elképzelhetetlennek tartjuk, hogy velünk megeshetne a dolog. A legtöbben azt gondolják, hogy nemi úton terjedő betegség csapdájába csak a felelőtlen promiszkuitásba menekülő és/vagy intim higiéniájukat hanyagoló nők eshetnek.
Ennek ellenére az adatok azt mutatják, hogy a nemi úton terjedő betegségek a monogám kapcsolatban élő, megfelelően ápolt nőkre is nagy veszélyt jelentenek. Ez esetben jó kérdés, mégis hogyan védekezhetünk ellenük? A szakértők azt javasolják, hogy a monogámia és a rendszeres szűrés mellett ajánlott naprakésznek lennünk a nemi úton terjedő betegségek legfőbb tüneteivel is, hiszen ciki vagy sem, haladéktalanul szakértőhöz kell fordulnunk, ha mégis felismerjük őket magunkon.
1. Trichomoniasis
A WHO adatai szerint a trichomonas vaginalis névre hallgató ostoros egysejtű vezeti a szexuális úton terjedő betegségek listáját. Könnyen beszerezhető "társbérlőről" beszélünk; nemcsak nemi aktussal, de uszodában, nem megfelelően takarított mosdókban is elkaphatjuk. A férfi áldozatok inkább hordozók, míg az olyan tünetek, mint hüvelyfolyás, fájdalmas közösülés, viszketés, a nőknél okoznak tartós diszkomfortérzetet.
2. Chlamydia
A néma kór legfőbb jellemzője, hogy gyakran tünetmentesen végzi a dolgát. Ha mégis felütik a fejüket a tünetek, olyan kellemetlenségekkel találhatjuk szembe magunkat, mint a húgycsőgyulladás, a nemi szervek körüli duzzanat, a nyirokcsomók megnagyobbodása, kismedencei gyulladás, alhasi fájdalmak, vagy éppen a nemi szervek megnagyobbodása.
3. HIV
Az AIDS által népszerűvé vált vírus a szervezet védekezőrendszere ellen indít offenzívát: leblokkolja az immunsejtek működését, így az emberi szervezet védtelenné válik a fertőzésekkel szemben. Az influenzára hajazó első szakaszos tüneteket általában hosszabb, tünetmentes időszak követi, majd a végső stádium általában halálos kimenetelű fertőző betegségekkel ér véget.
4. HPV
A humán papillomavírus egy olyan víruscsalád, mely veszélyes nemi betegségek kialakulásáért felelős. Tünetei közé soroljuk például a nemi szervek tájékán megjelenő szemölcsöket, melyek ecseteléssel vagy műtéti úton eltávolíthatóak. Ugyanakkor a víruscsalád egyes típusai akár méhnyakrákot is okozhatnak.
5. Gonorrhoea
A tripper néven közismertté vált betegséget egy baktérium okozza, mely nemcsak közösülés útján, de születéskor, anyáról gyermekére is átterjedhet. A betegség a húgycső és a belső női nemi szervek (méh, petefészek) gyulladását eredményezheti, mely kezeletlenül akár meddőséget is okozhat. Férfiak esetében, ha a páciens nem csak hordozó, akkor a bakteriális fertőzés a prosztata, a here és az ondóvezeték gyulladását okozhatja.
6. Herpesz
A nemi herpeszt egy vírus okozza, mely a kezdeti stádiumban általában tünetmentességet mutat. A későbbiek során az érintettek nemi szerve tájékán az ajakherpeszhez hasonló, fájdalmas, hólyagos, sebes herpesz jelenik meg. Nemi érintkezés, illetve szülés során anyáról gyermekre is átterjedhet. Sajnos gyakrabban újul ki, mint az ajakherpesz, és a rossz hír, hogy a tudomány jelenlegi álláspontja szerint nem gyógyítható.
7. Szifilisz
A vérbajként elhíresült betegség nemi érintkezéssel és szüléskor, a baba szülőcsatornával való érintkezésekor terjed. A betegség egy fájdalmas fekéllyel és az ágyéki nyirokcsomók megnagyobbodásával jelzi jelenlétét, majd később viszkető bőrkiütéseket, májgyulladást okoz, a végső stádiumban pedig szív- és érrendszeri elváltozásokhoz, ismétlődő fekélyekhez és központi idegrendszeri tünetekhez vezet.
8. Hepatitis B, C
A fertőző májgyulladást okozó betegség gyakran szexuális úton terjed. A máj gyulladásán túl tünetei közé soroljuk a magas lázat és a sárgaságot is. B típusa gyengébb, így már létezik ellene megfelelő védőoltás, míg a C típusú hepatitis progresszíven támadja a májat, gyógyítani pedig gyakorlatilag lehetetlen.