adó egy százalék felajánlás
2024.04.19. - Emma

A tabletta regénye

Csak néhány a tévhitek közül, hogy a nõk miért ódzkodnak a fogamzásgátlóktól.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

HÍZLAL
Nem igaz. A hízást mindig a szervezetben levõ magas ösztrogénszint (nõi nemi hormon) okozza. A modern gyógyszerek alacsony hormontartalmúak, ezért aligha hizlalhatnak. Természetesen nem mindenkinek a szervezete bírja egyformán a fogamzásgátlót: nekik mindegy, hogy melyiket szedik, így is, úgy is meghíznak. De ilyen esetek szerencsére nagyon ritkán fordulnak elõ.

NÖVELI A MELLRÁK KOCKÁZATÁT
Nem igaz. Kutatások igazolták, hogy ennek a feltevésnek nincs tudományos alapja!

CSÖKKENTI A VÁGYAT
Ez tényleg megtörténhet. Egyesek már a tabletta szedésének megkezdése után nem sokkal állítják, hogy csökkent a libidójuk. Ilyenkor az orvos elõször mindig egy másik gyógyszer kipróbálását javasolja: a háromfázisú készítményeknél minden hét más-más hormonadagolású. Ilyenkor a változó hormonszint miatt a szervezet "nem hiszi", hogy teherbe esett. Sokszor ugyanis ez okozza a nemi vágy csökkenését.

KÉSÕBB NEHEZEBB A TEHERBE ESÉS
Nem igaz. Tudományosan bizonyított, ugyanolyan gyorsan teherbe esnek, akik sokáig szedték a fogamzásgátlót, mint azok, akik rövidebb ideig, vagy egyáltalán nem. Mégis többen a pirulára fogják gyermektelenségüket. Alaposabb kérdezõsködés után gyakran kiderül: nekik már a gyógyszerszedés elõtt cikluszavaraik vagy petefészek-problémáik voltak.

NEM SZABAD DOHÁNYOZNI
Ez igaz. Nem lehet elégszer ismételni: a fogamzásgátló és a dohányzás együttesen tényleg veszélyes. Persze most nem az étkezés utáni egy szálra gondolunk. Ha viszont valaki tíz vagy annál több szálat szív naponta, hétszer-kilencszer nagyobb az esélye egy szívinfarktusra.

SZEBBÉ TESZI A BÕRT
Elviekben igen. De nem mindegyik fajta! Léteznek ugyanis különleges készítmények, amelyeket az orvosok akkor írnak fel, ha a betegnek komoly bõrproblémái vannak. Ezekben a tablettákban sárgatesthormon (gesztagén) található, amely csökkenti a szervezet férfihormonszintjét.

LEHANGOLT LESZ TÕLE
A fogamzásgátlótól tényleg depressziós lehet kicsit. Általában eltelik negyed év is, mire ez a változás tapasztalható. A nõ gyakran bánatos, és már a legkisebb problémák esetén is sírva fakad. Az orvosok ilyenkor is tablettaváltást javasolnak. A jelenségre nem tudnak még magyarázatot adni. Sejtésük szerint az ösztrogén hat így a lélekre.

FIATALOKNAK VESZÉLYES
Nem igaz. Nem gátolja a nõi szervek fejlõdését, és nem is lassítja a növekedést. Ezért - tisztán egészségügyi szempontból - már tizenhat éves kortól, illetve korábban is szedhetõ.

NAGYOBB LESZ TÕLE A MELL
Igen is meg nem is. A nagy adagolású fogamzásgátló - pontosabban a benne levõ ösztrogén - látszólag megnagyobbítja a mellet: több víz kerül a tejmirigyekbe, és felduzzadnak a keblek. Ha megszûnik az ösztrogénadagolás, a mell ismét kisebb lesz.

KITOLJA A VÁLTOZÓ KOR KEZDETÉT
Igen, ez igaz. Elméletileg a nõk életük végéig szedhetnek fogamzásgátlót. Van azonban a dolognak egy kis bökkenõje: a tabletta ösztrogénje nem természetes anyag, és ötven éven túl agresszívan hat a véredényekre, növelve a szívinfarktus veszélyét, így a gyógyszer szedésének több a hátránya, mint az elõnye. Ezért ekkortól már nem javasolják alkalmazását.

Fogamzásgátló kisokos <<<