Mit csinál egy szexológus az ágyban?
Sok pár alkalmaz valamilyen születésszabályozási módszert. A piacon jelenleg a fogamzásgátló termékek egész skálája található. Ezek között vannak elõnyös és kényelmetlen termékek egyaránt, a vonatkozó hibaszázalékok pedig nem ismeretesek teljes bizonyossággal.
Példának okáért a 100%-os biztonságúnak hitt fogamzásgátló gyógyszer és a gumi óvszer a valóságban 5-10%-os hibával "mûködik".
A hibaszázalékon kívül a mellékhatásokat sem szabad figyelmen kívül hagyni. A leghatékonyabb eszközök közé sorolható a pilula, a mikropilula, a spirál és a sterilizálás. Egészségügyi szempontból viszont ezek a legkedvezõtlenebb lehetõségek.
A fogamzásgátlás módszere a pár életkorától és családi körülményeitõl kell hogy függjön. A serdülõk esetében ilyen célra a gumi óvszer ajánlható, míg a rendszeres nemi életet élõ fiatal párok a leggyakrabban a pilulát alkalmazzák. Szülés után egészségügyi okok miatt elhagyják a fogamzásgátló gyógyszert. Vannak olyanok is, akik a spirált vagy a méhsapkát részesítik elõnyben. Az ideális megoldás az lenne, ha - elegendõ számú gyermek nemzése után - a pár valamelyike sterilizáltatná magát. Az illetõnek azonban biztosnak kell lennie abban, hogy a végrehajtása után visszafordíthatatlan mûveletet nem bánja meg semmilyen váratlan esemény (válás vagy elhalálozás) bekövetkeztekor.
Az alábbiakban a különbözõ módszerek és eszközök hatékonyságcsökkenési sorrendben kerülnek tárgyalásra.
1. A PETEVEZETÉKEK LEKÖTÉSE (100%)
A beavatkozás során a petevezetékeken vagy vágást ejtenek, vagy elzárják azokat.Régebben a mûtéttel néhány napos kórházi kezelés és többhetes lábadozás járt. Manapság új módszerek lehetõvé teszik, hogy a beteg még a mûtét napján elhagyja a kórházat.
2. VASECTÓMIA (100%)
Ez a férfi sterilizálása az ondóvezetékek egy szakaszának mûtéti kimetszésével. A mûtétre csak ritkán kerül sor, mivel az általános hiedelem szerint ez a férfiasság elvesztésével jár együtt. Gyakorlatilag azonban a mûtéti kockázat nulla, és a beavatkozás nem befolyásolja sem a nemi vágyat, sem a kéjérzetet. Az ondótermelés változatlan intenzitású, de az a mûtét után már nem tartalmaz ondósejteket. A beavatkozást helyi érzéstelenítéssel végzik. A vasectómiát követõen az ondó még maximum 4 hónapig tartalmazhat ondósejteket. Ezen idõszak alatt más születésszabályozási eszközöket kell alkalmazni.
3. SPIRÁL (95-99%)
A spirál a méhben alkalmazandó kisméretû és rugalmas eszköz. Felhelyezése nem jár fájdalommal, de orvosnak kell végeznie. Különbözõ típusok vannak forgalomban, és kiválasztásuk attól függ, hogy az érintett nõnek vannak-e már gyermekei. A spirál már felhelyezésének napjától kezdve hatékonyan mûködik. Használata nem okoz semmilyen fájdalmat a nemi érintkezés során. Léteznek olyan spirálok is, amelyek akái egy évig is a nõ testében maradhatnak. Néha a szülésen még át nem esett nõk szervezete a felhelyezést követõ elsõ hónapban kiveti a spirált. Az eszköz használatával járó legnagyobb kellemetlenséget a szokásosnál fájdalmasabb menstruáció és nagyobb vérzés jelenti. Néha medencetájéki gyulladás is jelentkezhet. Az ilyen gyulladás kezelésének az elmaradása meddõséget eredményezhet.
4. PILULA (90-99%)
Manapság ez a legnépszerûbb eszköz, és megbízhatósága csaknem olyan mint a spirálé vagy a sterilizálásé. A pilula ösztrogént és szintetikus progeszteront tartalmaz. Ezek hasonlóak a petefészkek által kiválasztott hormonokhoz. A pilula leállítja a peteleválást, és hat a méhcsatorna nyálkahártyájára, aminek következtében az nem fogadja be az ondósejteket.
Kapható már a progeszteront nem tartalmazó mikropilula is. Ez ugyan kevésbé hatékony, de kevesebb mellékhatással jár. A mikropilulát naponta mindig ugyanabban az idõben kell bevenni. Lényeges szempont, hogy a pilulával elléntétben a mikropilula szoptatás alatt is szedhetõ.
A fentieken kívül létezik egy másik gyógyszer, az ún. másnap reggeli pilula. Ennek segítségével a szervezetbõl kihajtható a megtermékenyített petesejt. Bevétele legkésõbb három nappal a nemi aktust követõen kell hogy megtörténjen.
Ez a pilula mellékhatásként szívpanaszokat, magas vérnyomást és cukorbetegséget okozhat. Másrészrõl viszont elõnyei közé tartozik a petefeszek és a méh rákos megbetegedési kockázatának csökkentése. A pilula a menstruációs ciklust is szabályozza.
5. GUMI ÓVSZEREK (95-97%)
A férfiak esetében a gumi óvszer jelenti az egyetlen fogamzásgátló eszközt. Az óvszer nem más, mint egy vékony gumicsõ, amit a férfi erekció során húz a péniszére. A nemi aktus közbeni fájdalom elkerülése érdekében az óvszer felhelyezésekor az elõbõrt hátra kell húzni. Az eszköz a nem rendszeres nemi életet élõk számára, illetve a pilula szedésének megszakításakor javasolt. A gumi óvszer alkalmazásának további elõnye az, hogy védelmet nyújt a fertõzõ nemi betegségek ellen. A gumi óvszer használatával járó kényelmetlenség a pénisz csökkent mértékû érzékenysége. Egyes gumióvszer-típusok nedvesítve vannak, másoknál pedig az ondó tárolására alul egy kis zseb van kialakítva.
6. MÉHSAPKA (85-95%)
Ez az eszköz nagymértékben hasonlít a spirálhoz, azzal a különbséggel, hogy ezt minden nemi érintkezés alkalmával fel kell helyezni, majd le kell venni. Használat után a méhsapkát szappannal le kell mosni, meg kell szárítani és hintõporral megszórni. Az eszközt idõrõl idõre meg kell vizsgálni, nehogy a használat közben támadt lyukak csökkentsék hatékonyságát. A méhsapka használata elõnyösebb, mint a gumi óvszeré, és semmiféle mellékhatással nem jár.
7. TERMÉSZETES FOGAMZÁSGÁTLÓ MÓDSZEREK
A természetes módszerek azt jelentik, amikor egy pár szándékosan tartózkodik a nemi élettõl a menstruációs ciklus során, akkor, amikor a megtermékenyítés a legvalószínûbb. Ilyen módszereket csak a vallásukat gyakorló katolikusok alkalmaznak, akik számára minden más fogamzásgátlás tilos. A probléma csak a nem termékeny napok meghatározásával van, és mivel a menstruációs ciklusok gyakran szabálytalanul következnek be, pontos mérésekre van szükség. Az ilyen körülmények zavarólag hatnak egy pár nemi életére.
A ritmusmódszer (75-80%)
A szabályos - 28 napos - ciklusú nõk esetében a peteleválás a ciklus 13. és 17. napj a között következik be. Tekintve, hogy az ondósejtek max. 4 napig maradnak életképesek a nõi nemi szervekben, a nemi életet nem a 13., hanem a 9. napon kell felfüggeszteni. Mivel a pete a leválást követõen max. 1 napig termékenyíthetõ meg, a veszélyes idõszak egészen a 18. napig eltart. Ily módon tehát az ezt a módszert választó párnak 9 napon keresztül kell tartózkodnia a vaginális szextõl. Ez az idõszak azonban sokkal hosszabb a szabálytalan ciklusoknál, amelyek az esetek többségében jellemzik a nõket. A módszer olyan párnál alkalmazható sikerrel, ahol az esetleges terhességet nem katasztrófaként fogják fel.
A hõmérsékletmódszer
Ez némileg hasonlít a ritmusmódszerhez, azzal a különbséggel, hogy a biztonsági idõszak rövidebb. Ismeretes, hogy a peteleválás idõpontjában a hõmérséklet kb. 0,2°-kal csökken, majd 24 órával késõbb 0,3°-kal nõ és egészen a menstruáció idõpontjáig így marad. A nem termékeny idõszak a hõmérséklet-emelkedését követõ 4. napon kezdõdik. A módszer alkalmazójának azonban biztosnak kell lennie abban, hogy a hõmérséklet-emelkedést nem valamilyen más ok váltja ki.
Coítus interruptus (60-80%)
A coitus interruptus, azaz az ejakuláció elõtt megszakított közösülés módszerét alkalmazó férfinak közvetlenül az ejakuláció elõtt kell "visszavonulnia". A hüvelycsatornában az orgazmus elõtti spermafolyás miatt azonban ennek ellenére elõfordulhatnak ondósejtek. Mindent egybevetve, a módszer gyakran kiábrándító.
Hüvelyöblítés
A módszer értelmében egy gumilabdaszerû eszközzel kell az ondót a nõ szervezetébõl eltávolítani. A módszer nem rossz, de nem is túl hatékony. Emellett pedig nem teszi lehetõvé a szeretkezés utáni nyugalmi állapotot.
8. A MÁSNAP REGGELI PILULA (95%)
A védekezés nélkül elvégzett nemi közösülést követõen három módszer alkalmazható:
A) orvosi recepten alapuló hormonkezelés. Ennek három nappal az aktust követõen kell elkezdõdnie. A módszer hatékony és az émelygést leszámítva nincsenek mellékhatásai.
B) Spirál felhelyezése a nemi közösülést követõ három napon belül.
C) Szakorvos által végzett méhküret, ha a menstruáció két hetet késik. A módszer veszélytelen és mindössze 10 percig tart. Alkalmazását valószínûleg hamarosan felváltja az abortuszpilula, melynek kísérletezését RU 486 kód alatt 1982-ben kezdték meg, alkalmazását pedig - bizonyos megszorítások mellett - az Élelmiszer és Gyógyszer Tanács 1987 decemberében engedélyezte.
Megjegyzés: A fogamzásgátlás javításának érdekében különbözõ területeken kiterjedt kutatások folynak. Így kísérleteznek a hormonális fogamzásgátlással, a különbözõ orrspray-kel (amelyek az agyalapi mirigyre hatnak), az immunizáló vakcinákkal, a férfipilulával stb.
9. ABORTUSZ
Franciaországban az abortusz csak 2,5 hóig engedélyezett. Az abortuszok száma egyre nõ és 1986-ban a becslések azt mutatták, hogy négy terhességbõl egy ily módon fejezõdik be. Az abortusznál alkalmazott módszerek folyamatos ellenõrzés alatt állnak. Áz abortuszok kapcsán regisztrált mortalitási kockázat gyakorlatilag nulla, és elmondható, hogy a szülés tízszer olyan kockázatos, mint az abortusz.